Anne sütünün saklanması ve dayanma süresi

Anne sütünün saklanması ve dayanma süresi

Çeşitli koşullarda anne sütünün saklanması ve dayanma süresi hakkında önemli bilgiler.. Anne sütü kolay kolay bozulan bir madde değildir. Sütün içerisindeki bebeğinizi koruyan maddeler aynı zamanda süt içinde bakteri oluşmasına karşı da oldukça etkilidirler. Anne sütünün saklanması için plastik torba, cam ya da plastik saklama kapları kullanılabilir. Ancak bu saklama kaplarından hangisinin daha sağlıklı olduğu hakkında yeterince bilimsel araştırma mevcut değildir.


Sizin için hangi kap daha pratik ise onu kullanmanızı öneririz. Eğer plastik saklama kabı kullanacaksanız bunun kaliteli plastikten üretilmiş olanını tercih edin. Torba kullmayı düşünüyorsanız yırtılma ve delinmelere karşı tedbir olarak çift torba kullanın (piyasada anne sütünü saklamak için özel üretilmiş anne sütü saklama poşetleri olduğunu hatırlatalım). Ayrıca süt kabının üzerine, sütün ne zaman konduğunu belirten tarihi yazmanız da çok yararlı olacaktır.

Saklayacağınız sütü sağmadan önce ellerinizi sabunla yıkayın. Buna ek olarak meme pompasını, saklama kabını veya torbasını da sıcak sabunlu su ile yıkamanız bebeğinizin sağlığı için önemli hijyen kurallarındandır. Bebeğinizin özel bir hastalığı bulunmuyorsa sütü sterilize etmenize gerek yoktur.

Anne sütünü dondurmak doğru mu?

Dondurma işi anne sütündeki bazı faydalı özellikleri ortadan kaldırdığı için tavsiye edilmeyen bir işlemdir. Sütünüzü dondurmak yerine buzdolabında saklamanız daha sağlıklıdır.

Anne sütü ne kadar süre bozulmadan dayanır?

Anne sütü oda sıcaklığında yaklaşık 4 ila 6 saat, buzdolabında ise yaklaşık olarak 7 gün bozulmadan dayanabilir. Saklanmış sütü kullanacağınız zaman kesinlikle ocakta ya da mikro dalga fırında ısıtmayın. Anne sütünü ısıtmak için süt kabını, içinde ılık su bulunan başka bir kaba koyun ve sütün vücut sıcaklığına kadar ısınmasını bekleyin.

Bu içerik anne sütü ne kadar dayanir, anne sütünün bozulduğu nasıl anlaşılır, sağılan anne sütü ne kadar dayanır, anne sütü oda sıcaklıgında ne kadar dayanır, anne sütünün bozulduğunu nasıl anlarız, anne sütü kaç saat dayanır, anne sütü sağıldıktan sonra ne kadar dayanır, anne sütü buzdolabında kaç gün saklanır, anne sütü oda sıcaklığında kaç saat saklanır, anne sütü dolapta ne kadar dayanır, anne sütünün dayanma süresi, anne sütünün ömrü, anne sütü dolapta kaç saat saklanır, buzluktan çıkan anne sütü ne kadar dayanır, dolaptan çıkan anne sütü ne kadar dayanır, anne sütü bozulduğu nasıl anlaşılır, buzdolabından çıkan anne sütü ne kadar dayanır, sağılmış anne sütü ne kadar dayanır, anne sütü bozulduğunu nasıl anlarız, anne sütü dolapta ne kadar saklanır konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 22 Oca 2009 Okunma: 13.771
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.