Baş ağrısının nedenleri ve çeşitleri: Başımız neden ağrır?

Baş ağrısının nedenleri ve çeşitleri: Başımız neden ağrır?

Vücudun idare merkezi beyindir. Keza bizi hayvandan ayıran “akıl nimeti” nin merkezi de beyindir. Dolaysiyle ister fiziksel ister psikolojik olsun, her türlü rahatsızlığımızda en evvel etkilenecek olan organımız beyindir. İnsanların en fazla şikâyetçi oldukları ve doktorların çare bulmakta zorluk çektikleri hastalığın “baş ağrısı” olması da bundandır.

Üzülürüz başımız ağrır, sinirleniriz başımız ağrır, üşütürüz başımız ağrır, ateşli bir hastalığa yakalanırız başımız ağrır, kulağımız iltihaplanır başımız ağrır, yoruluruz başımız ağrır ve hakeza… Kısacası vücudumuz fizyolojik ve psikolojik tüm sistemleriyle dengede olmalı ki başımız ağrımasın.


BAŞ AĞRILARININ ÇEŞİTLERİ

DAMAR BAŞ AĞRILARI: En sık karşılaşılan baş ağrısıdır. Beyin ve beyin zarı içinde bulunan damarların heyecan, korku, endişe ve sinirlenme gibi sebeplerle genişlemeleri sonucu ortaya çıkar. İtiraf etmek gerekirse, bu tip baş ağrılarında aspirin ve benzeri teskin edici ilâçların tesiri oldukça sınırlıdır. Çünkü bu baş ağrısını çağıran biziz. Dolayısiyle onu geri gönderecek olan da yine biziz…

Damar baş ağrısından kurtulmanın çaresi, üzülmekle, sinirlenmekle karşı karşıya olduğumuz problemi çözemeyeceğimizi hatta daha da çıkmaza sokacağımızı kabul etmektir. Üzüntünün sebebi, ya problemi olduğundan büyük görmekten ya da çözmek için yeterli gayret ve cesareti gösterememekten kaynaklanır.

Damar başağrılarının bir başka sebebi de “menfi duygular”dır. Bir büyüğümüz der ki: “Haset duygusu önce hâsidi ezer.” Yâni, kıskançlık duygusu önce kıskanç kişiyi ezer.

Bir başka baş ağrısı çeşidi de migrendir. Migdren hakkında bilgi edinmek ve tedavi yollarını öğrenmek için tıklayın: MİGREN NEDENLERİ ve MİGREN İÇİN ÖNERİLER

Bu içerik başımız neden ağrır, baş neden ağrır, neden başımız ağrır, ağlayınca başımız neden ağrır, ağlayınca neden başımız ağrır konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 02 Oca 2011 Okunma: 3.530
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.