Bebeklerde ishal nasıl anlaşılır, ishal durumunda neler yapılmalıdır?

Bebeklerde ishal nasıl anlaşılır, ishal durumunda neler yapılmalıdır?

Özellikle yaz mevsimlerinde artış gösteren ishal vakaları en çok 0-5 yaş grubu çocuklarda görülen bir hastalık. İshal ciddi sıvı kaybına yol açtığı için kaybedilen sıvı tekrar alınmazsa ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Her yıl dünyadaki 10 milyon çocuğun ishal sonucu hayatlarını kaybettiğini de göz önüne aldığımızda ishalin aslında ne denli tehlikeli bir hastalık olduğu görülüyor. Peki ishal nedir, bir bebeğin ishal olduğu nasıl anlaşılır?

Eğer çocuğunuz 24 saat içinde üçten fazla sulu dışkı yaparsa veya sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde her zamankinden daha sık ve sulu dışkı görülürse bu ishal belirtisidir. İshale yakalanmış çocuklarda kusma, bulantı, karın ağrısı, baş ağrısı, yüksek ateş ve halsizlik gibi belirtiler de görülür. İshal normalde 3 ila 7 günlük bir sürede geçen bir hastalıktır.

İshale neden olan bakteri ve virüsler su ve çeşitli yiyeceklerin tüketilmesiyle insana bulaştığından temizliğinden emin olunmayan içecekler çocuğa içirilmemeli, yiyecekler yedirilmemelidir. Ayrıca bebeklerde emzik ve biberon temizliğine de büyük önem verilmedilir.

Yaz ishallerinde çocuğun kaybettiği su ve tuz muhakkak telafi edilmelidir. Bunun için de ishal durumlarında çocuklara bol bol su içirilmelidir. İshal hastalığının sonuçları olarak çocuk ve bebekte gözlerde çökme, göz yaşının azalması, ağız ve dudaklarda kuruluk, bıngıldakta çökme, sıvı idrar çıkarmada azalmalar görülür. Bu hastalığa yakalanmış çocuklara bol bol su içirilmeli, sadece anne sütü ile beslenen bebekler ise daha sık emzirilmelidir.


Çocuklara ayrıca yaşına uygun olarak kaynatılıp soğutulmış su, taze sıkılmış meyve suları, çorba gibi sıvılar verilmeli, bunun yanı sıra ekmek, patates püresi, prinç lapası, muz püresi gibi nişastalı gıdalar ile beslenmelidir. Bu besinler posasız, enerji miktarı yüksek, bol proteinli besinlerdir.

Çocuğunuzu ishaleden korumak için alabileceğiniz başlıca tedbirler şunlardır:

1. İçme suyunu en az 10 dakika süresince kaynatın ve oda sıcaklığına kadar soğuttuktan sonra içirin,

2. Tüm et ürünlerini iyice pişirmeden çocuğunuza vermeyin,

3. Tüm sebze ve meyveleri iyice yıkamadan çocuğunuza vermeyin,

4. Genel hijyen kurallarına özen gösterin,

5. Tuvaletten çıktıktan veya bebeğinizin altını değiştirdikten sonra ellerinizi sabunlu suyla iyice yıkayın,

6. Sokakta ve misafirlikte temizliğinden emin olmadığınız içecek ve yiyecekleri tükettirmeyin,

7. Çocuğunuza yemek vermeden önce ellerinizi iyice yıkayın,

8. Pişmiş yiyecekleri muhakkak buzdolabında saklayın. Oda sıcaklığında fazla bekletmeyin,

9. Biberonu ve emziği düzenli olarak kaynatın.

Ateşi yüksek, krampları ve karın ağrısı fazla olan, dışkısı kanlı olan, aşırı sıvı kaybı belirtileri görülen ve iki gün içinde düzelme görülmeyen çocukların muhakkak uzman bir doktor tarafından muayene olması gerekir.

Bu içerik bebeklerde ishal nasıl anlaşılır, bebeğin ishal olduğu nasıl anlaşılır, bebeklerin ishal olduğu nasıl anlaşılır, bebekte ishal nasıl anlaşılır, bebeğimin ishal olduğunu nasıl anlarım, bebegin ishal oldugunu nasil anlarim, bebek ishali nasıl anlaşılır, bebeğin ishal olduğunu nasıl anlarız, bebeklerin ishal olduğunu nasıl anlarız, 3 aylık bebekte ishal nasıl anlaşılır, bebeğin ishali nasıl anlaşılır, 3 aylık bebeğin ishal olduğu nasıl anlaşılır, 2 aylık bebekte ishal nasıl anlaşılır, 20 günlük bebekte ishal, ishal olan bebek nasıl anlaşılır, bebeğim ishal mi nasıl anlarım, 6 aylık bebegımın ıshal oldugunu nasıl anlarım, 5 5 aylık bebek ishal, 3 aylık bebekte ishal nasıl geçer konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 24 Tem 2008 Okunma: 12.154
Benzer yazılar


1 yorum

  1. melike

    merhaba benim bebeğim 5.5 aylık iki gündür 3-4 defa yaptı acaba ishalmı bilmiyorum önceleri daha sık yapardı son 1 aydır günde 1 defa yapıyordu ne yapmalıyım bilmiyorum

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.