Doğalgaz tasarrufu: Doğalgazdan tasarruf etmenin yolları

Doğalgaz tasarrufu: Doğalgazdan tasarruf etmenin yolları

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır, kombiler nasıl verimli çalışır? Kombiyi verimli kullanmanın ve çalıştırmanın yolları, doğalgazdan tasarruf etmek ve doğalgaz faturasını düşürmenin yolları yazımızın devamında..

Kombi sisteminize zaman ayarlı bir termostat taktırın. Termostatı 24 saatten fazla evde bulunmayacaksanız kapatın. Evinizdeki normalde ısıtılmayan banyo, tuvalet, hol gibi bölümlerin kapılarını daima kapalı tutun. Zorunluluk olmadıkça bu kapıları açık bırakmayın.


Kombideki suyun devirini pompa sağlamaktadır. Su devirini sağlayan pompanın daha verimli çalışabilmesi için en az 3 adet radyatörü açık bırakmaya özen gösterin (kullanmadığınız odaları kapalı tutun). Radyatörünüzün temizliğini düzenli olarak yaptırın, havasını aldırın. Bunun yanı sıra basıncın 1 – 2 seviyesi arasında bulunmasına dikkat edin. Radyatörün üzerini ve önünü kesinlikle güzel görünmesi için perde, mobilya gibi nesnelerle kapatmayın. Radyatör ile duvar arasında muhakkak boşluk bulunmasına özen gösterin. Eğer doğalgaz sobası kullanıyorsanız, sobanızın filtresini her ay kontrol edin veya gerekliyse temizleyin. İmkanınız varsa diğer kombilere göre %15-20 tasarruf sağlayan yoğuşmalı kombi kullanın.

Oda sıcaklığını muhafaza edebilmek için güneş görmeyen pencerelerin perdelerini kapalı tutun. Sadece pencereniz güneş görürken perdeyi açın. Bacalı cihazlarınızı dolapların içerisine yerleştirmeyin. Kışın en soğuk günlerde bile oda sıcaklığını 20 derecede tutun. Bina-daire için doğru ısı hesabının yapılmasını sağlayın ve bu hesap sonucuna göre kombi alın. Düşük ayarda sürekli çalışan kombiler, sık sık açılıp-kapanan kombilerden daha az doğalgaz tükettiği için kombinizi sürekli açıp kapatmayın.

Geceleri kombiyi kapatmak yerine kombiyi düşük ayarda çalıştırın. Bu sayede ertesi gün odayı ısıtmak için kombiniz daha az çalışmış olur ve bu işlem toplamda daha karlıdır. Kombinizin bakımını her yıl yaptırın ve baca temizliğine dikkat edin.

Bu içerik kombi kaç derecede yanmalı, doğalgaz kaç derecede yakılmalı, kombi kaç derecede yakılmalı, dogalgaz kac derecede yanmali, en az kaç petek yanmalı, yoğuşmalı kombi kaç derecede yakılmalı, doğalgaz nasıl tasarruflu yakılır, kombi nasıl yakılmalı, yoğuşmalı kombi kaç derecede çaliştırılmalı, doğalgaz nasıl yakılmalı, yogusmali kombi kac derecede yanmali, kombide en az kaç petek açılmalı, doğalgaz kaçta yanmalı, dogalgaz nasıl az yakılır, yoğuşmalı kombiler kaç derecede çalıştırılmalı, doğalgazda kaç petek yanmalı, kombide kaç lt su olur konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 24 Ara 2008 Okunma: 11.433
Benzer yazılar


1 yorum

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.