Emzirme sıklığı: Ne zaman ve ne kadar emzirmeliyim?

Emzirme sıklığı: Ne zaman ve ne kadar emzirmeliyim?

Bebeğimi günde kaç defa ve ne kadar emzirmeliyim, bebeğimin çok emmek istemesi normalmidir, her iki memeden de emzirmeli miyim, bebeğimin doyduğunu nasıl anlarım? Bebeğin alması gereken kilo miktarı, emzirmenin yeterli olup olmadığını anlamanın yolları..

Günde kaç defa emzirmek gerekir?

Bu sorunun cevabı aslında bebeğinize bağlıdır. O talep ettikçe emzirmek ve onun istediği kadar emzirmek en doğru olanıdır. Bazan 1-2 saatte bir emmek isterken bu süre 4 saate kadar çıkabilir. İlk aylarda emzirme aralıkları 4 saatten fazla olmamalıdır. Geceleri uykuyla geçiren bebekler, anne baba için avantaj olsa da yeterli beslenemeyecekleri unutulmamalıdır. Bebeği uyandırıp emzirin.

Emzirmeyi planlanacak ve belli bir düzeni olacak başlı başına bir eylem gibi görmeyin. Bebeğin gelişimi için yaşamınızın bir parçası olarak kabul edin ve onun adına bu ihtiyacı planlamayın.
Ortalama olarak 24 saatte 8 defa emzirilen bebekler, doğum kilosuna iki haftada ulaşırlar. Tüm gün emmek isteyen ama kilosu artmayan bebekler yeterli ememiyor demektir

Bebeğim çok sık emmek istiyor, normal mi?

Belli bir ritmi olan bebek birden daha sık emmek istiyorsa, büyüme sürecine girmiş ve ihtiyaçları artmış demektir. Bu dönemler genelde 10 ila 21. gün arasında, 6.hafta ve 3. ayda görülür. Hızlı büyüme dönemindeki bebeğe uyum sağlayan bedeniniz de emzirme sayısının artmasıyla daha çok süt üretmeye başlar. Bu dönemlerde önceliği emzirmeye vererek günlük temponuzu yeniden ayarlamanız uygun olur.

Her iki tarafı da emzirmeli miyim?

Bebeğinizin bir göğsünüzü bitirdikten sonra diğer göğsünüzü vermek en doğru olandır. Bir taraftaki sütünüzün çorbadan tatlıya tam bir menü olduğunu düşünün.


Çorbayı içtikten sonra tekrar çorba istemezsiniz değil mi? Bu yüzden bir meme bittikten veya bebeğiniz bıraktıktan sonra gazını çıkarıp belki bezini değiştirip diğer memenizi emzirin.

Bebeğimin doyduğunu nasıl anlayabilirim?

Bebeğiniz açken huzursuzdur. Emdikçe rahatlayıp gevşer, yumruk yaptığı elleri doydukça yavaş yavaş açılır. Bebeğinizin her bir-iki emmenin ardından yutkunduğunu duyabiliyorsanız ve dudağının kenarından birkaç damla süt damlıyorsa yeterince doymuş demektir. Bebeğiniz emmeyi öğrendikçe doyduğunda memeyi bırakacak ve sizi çok mutlu edecek bir ifadeyle yüzünüze bakacaktır. Bebek doymuyorsa uyumaktan başka bir şeye hali yoktur. Bebeğiniz birkaç emmeden sonra memenizde uyuyup kalıyorsa ihtiyacı olanı alamıyor demektir.

Bebeğim ne kadar kilo almalı?

Dünyaya gelen her bebek, su kaybı sebebiyle doğum ağırlığının ortalama % 5 ila 7′sini ilk günlerde kaybeder. Komplikasyon geçirmeyen, sık ve iyi emzirilen bebekler daha az ağırlık kaybeder ve doğum ağırlıklarına daha çabuk kavuşurlar. Yeterince beslenen bebek, doğum kilosuna ulaştıktan sonra yaklaşık olarak ayda 400 – 450 gr alır. Bazı bebekler ilk aylarda daha hızlı kilo alabilirler.

Emzirmemin yeterli olduğunun bendeki işaretleri nelerdir?

Göğüslerinizde emzirmeden önce doluluk ve sertlik hissedersiniz. Özellikle ilk haftalarda koltuk altlarınız bile sertlik hissedebilirsiniz. Emzirmeden sonra bu yoğunluk yumuşamaya döner. Göğüslerdeki doluluk hissi bebek büyüdükçe azalır ve bebeğin ihtiyacı olan sütü üretmede etkinliği artar.

Ayrıca emzirdikçe siz de rahatlama hissedersiniz. Bunun nedeni prolaktin hormonunun salgılanmasıdır. Prolaktin süt üretimini sağlarken bir yandan da annelik sorumluluklarıyla baş edebilmeniz için sizi rahatlatır.

Bu içerik bebegimin doydugunu nasıl anlarım, bebeğin sürekli emmek istemesi, bebeğin doyduğunu nasıl anlarız, bebeklerın doydugunu nasıl anlarız, sürekli emmek isteyen bebek, bebeğin doyduğunu nasıl anlarım, yeni doğan bebek doymuyorsa, yenidoğan bebek doymuyorsa, sürekli emmek isteyen bebekler, kaç dakika emzirmeliyim, bebeklerin sürekli emmek istemesi, bebeğimi nasıl emzirmeliyim, yeni doğan bebeğin doyduğunu nasıl anlarız, yeni doğan bebeğin sürekli emmek istemesi, bebeğin doymadığını nasıl anlarız, yenidoğan bebeğin sürekli emmek istemesi, bebegin tok oldugunu nasil anlariz, sürekli emmek, yeni doğan bebek sürekli emmek istiyor, 1 aylık bebeğim var ve sürekli emdiği halde doymuyor konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 22 Oca 2009 Okunma: 12.615
Benzer yazılar


6 yorum

 1. türker şahin

  sekizinci haftada bir bebeğimiz var ancak yaklaşık olarak 3 haftadır kilo artışı olmadı beslenmesi normal gibi anne sütünü biberonla aldığı için ne kadar aldığını takip edebiliyoruz.2590 doğdu ancak yaklaşık 25 gündür 4100 civarında kaldı..neden olabilir ne tavsiye edersiniz?

 2. canan

  benım bebegım emzık almadı benım goğsumu emzık gıbı kullanıyo. gece her uyandıgında tok da olsa sadece emmek ıcın emıyo ama bu onda sıskınlık yapıyo nasıl bıraktırabılırım.

 3. yıldız

  bebegim tam 11 haftalık oldu. ilk dogdugunda hiç büyümez dedigim tatlı bir oglum var. bebegimin dogdugunu anlayamıyorum. iki gögsümü de emdigi halde sürekli huzursuz gene de emmek istiyor. yalancı memeyi veriyorum süt gelmeyince geri atıyor. buna bir çare bulamıyorum.

 4. gülyeliz

  bebeğim doğalı tam 22 gün oldu. doğumdan 10 gün sonra doktoruma kontrola gittim. bebeğimin sağlıklı olduğunu değerlerinin normal olduğunu söyledi fakat muayeneden sonra bebeğim bi tuhaf oldu. emzirme aralıkları çok sıklaştı yani 10- 15 dakika gibi. bunun ilk başlarda büyümeyle ilgili olduğunu sandım ama arkadaşlarımın bunun hiç de normal olmadığını söylediler. lütfen bununla ilgili yorumlarınızı bekliyorum tşk ederim.

 5. songul

  bebegim dogali 17 gun oldu kizim seni cok seviyorum

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.