En çok kazandıran iki yıllık (önlisans) bölümleri

En çok kazandıran iki yıllık (önlisans) bölümleri

Bir çok üniversite adayının ilgisini çekmese de aslında bazı önlisans programları, bazı lisans programlarından daha cazip. Örneğin at işletmeciliği, at atranörlüğü, optisyenlik, su altı teknolojileri, iklimlendirme ve soğutma, diş-protez, biyomedikal cihaz teknolojileri gibi bölümlerde sadece iki yıl eğitim görüp ciddi rakamlara iş sahibi olabilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adem Şenünver, 5 yıldır mezun veren atçılık işletmeciliği, nalbantlık, antrenörlük gibi bölümlerden bugüne kadar işsiz gezen birine rastlamadığını söyledi. Türkiye’de 10 bin yarış atı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Adem Şenünver, “Mezunlarımız Türkiye Jokey Kulübü’nün hara ve hipodromlarında çok rahat iş buluyor. 2 bin 500-3 bin YTL ücretle çalışıyorlar.


Ayrıca eğittikleri atların performansına göre de ücret alıyorlar.” dedi. Prof. Şenünver, bölümlerinden 4 yıllık Veteriner Fakültesi’nin ilgili bölümlerine de dikey geçiş imkânı olduğunu hatırlatıyor. 25’er öğrencinin girdiği bölümlerden mezun olanlar ayrıca yurtdışında da görev yapıyor. Şenünver’in verdiği bilgiye göre Amerika, Avustralya, Dubai ve İngiltere’de çok sayıda at antrenörü görev yapıyor.

Bir başka popüler önlisans bölümü de su altı teknolojileri. Bu bölümün mezunları su altında vida sıkmaktan, kaynak yapmaktan tutun da su altı makine montajına kadar bir çok işi yapabiliryor. Ayrıca bu alanda çok fazla eğitimli kişi olmadığından çok rahat iş bulabiliyorlar.

Optisyenler ise görme bozukluklarının tedavisi için tasarlanmış optik gereçleri tedarik ediyorlar. 2004 yılında çıkan yasa ile artık gözlükçü açmak için bu alanda eğitim almış olmanız gerektiğinden optisyenlik daha da cazip hale geldi.

Rehber öğretmenlerin dediği gibi, adı güzel ama iş bulmakta zorlanacağınız bir lisans programı bitirmektense rahatça iş bulup mutlu bir hayat sürdürebileceğiniz bir önlisans programını bitirmek daha iyidir.

Bu içerik en iyi önlisans bölümleri, 2 yıllık en iyi bölümler, 2 yıllık güzel bölümler, en iyi 2 yıllık bölümler, 2 yıllık iyi bölümler, en iyi iki yıllık bölümler, iki yıllık güzel bölümler, iki yıllık en iyi bölümler, istanbul üniversitesi önlisans bölümleri, iki yıllık en iyi bölüm, 2 yıllık hangi bölümler iyi, 2 yıllık popüler bölümler, radyoloji bölümü hangi üniversitelerde var, 2 yıllık önlisans bölümleri, iki yıllık iyi bölümler, 2 yıllık radyoloji bölümü, iyi önlisans bölümleri, iki yıllık bölümler, en güzel 2 yıllık bölümler, en çok kazandıran iş konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 23 Tem 2008 Okunma: 37.269
Benzer yazılar


57 yorum

 1. derin

  arkadaşlar sizce gıda bölümünde iş varmı ? yaaa

 2. isa

  arkadaşım gıda sektörü çok güzel bir sektör başarılar

 3. şenay

  arkadaşlar ben 2 yıllık turizm ve otel işletmeciliği bölümü mezunuyum.2006 yılı kpss den 83 puan aldı ve 2008 yılı son atamalarında V.H.K.İ olarak atamam yapıldı.ve açıköğretim işletme bölümünden 4 yıllık eğitimimi de buarada tamamladım.ben turizmi okuyacağımı öğrendiğimde hayal kırıklığına uğradım ve bölüm hakkında pek bişey bilmeden tercih yapmıştım ama şuanda o bölümün ekmeğini yiyiyorum hayat bu nerede nasıl ve neyle karşılaşılacağı belli olmaz. sizlere tavsiyem 2 yıllığı düşünenler için söylüyorum bölüm tercihiniz önemli tabi fakat eğer devlet memurluğu istiyorsanız kpssden 85 le şuanki puanlarla rahat atanırsınız
  hepinize kolay gelsin allah yardımcınız olsun

 4. devran

  acaba ankara gazide 2 yıllık bölümler hangileri

 5. hülya

  ben iki yıllık tercih edecem ama gelecegi olan bölümler hangileri yardımcı olursanız sevinirim…

 6. Optisyen Barış

  Ben optisyenim ve her gün yaptığım işe lanet ediyorum. Sizde küfretmek lanet okumak istiyorsunuz buyrun optisyen olun !

 7. merve

  of çok sıkıcı bölümler bunlar yaa. turizm otelcilikte çok para var oturdugun yerden kazanıyosun vlla benm halam 3 milyar kazanıyo hemde 2 yıllık okudu

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.