Kulak çınlaması nedenleri: Kulak çınlaması neden olur?

Kulak çınlaması nedenleri: Kulak çınlaması neden olur?

Ortamda hiçbir ses olmadığı halde, kulak içinde duyulan ıslık şeklinde seyreden anlamsız seslere kulak çınlaması adı verilir.

Sümkürme, hapşırma, çiğneme, öksürme ve esneme durumlarında duyulan çınlamalar tamamen zararsız olup, hastalığa delalet kabul edilmezler. Halk arasında; “hayırlı haber” olarak nitelendirilen ve arada bir duyulan çınlamalar da zararsızdır ve bir sağlık problemi teşkil etmez. Fakat kulakta nabız atması şeklinde duyulan ritmik sesler ciddi bir rahatsızlığa işaret edebilir. Bu tür sesle yüksek tansiyon hastası olan kişilerde görülür ve kulak cidarındaki atar damarların işlevsel bozukluğundan kaynaklanır. Ayrıca uğultu şeklinde duyulan sesler de kansızlık veya düşük tansiyon sebeplerinden meydana gelebilmektedir.

Kulak çınlaması nedenleri: Kulak çınlamasının diğer sebepleri şu şekilde sıralanabilir;


- Spor sonrası veya efor sarf ettikten sonra duyulan çınlamalar tamamıyla zararsız olup, dinlenme ile birlikte geçer.
- Yaşlanmadan ötürü kulak fonksiyonel özelliklerini kaybedebilir ve işitme duyusu zayıflar, bu durumlarda zaman zaman çınlamalara sebebiyet verebilir,
- Şeker hastaları ve tiroit bezi bozukluğu olan kimselerde kulak çınlamaları görülebilir. Bu tür durumlarda hastalığın geçmesi ile birlikte çınlama da sona erecektir.
- Zehirlenme durumlarında kulak çınlaması oluşabilir,
- Aşırı alkol alan kişiler, uyuşturucu kullananlarda ve çok sigara içenlerde kulak çınlamaları görülebilir.
- Bazı antibiyotikler kulak çınlamasına sebep olabilmektedir.
- Kulağın kirli olması, iç ve dış kulak iltihabı sağlık problemlerinin olması, kan kanseri hastalığı, dişeti hastalıkları da kulak çınlamasına sebep olabilmektedir.
- Sinir sisteminde görülen rahatsızlıklar da kulak çınlamalarına sebep olabilen rahatsızlıklardan bir tanesidir.

Bu içerik kulak atması neden olur, karın atması neden olur konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 11 Şub 2011 Okunma: 4.990
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.