Peeling ve kimyasal peeling

Peeling ve kimyasal peeling

Peeling ve kimyasal peeling nedir, ne demektir, kimlerde peeling uygulanmaz, nasıl etki eder, hangi sorunlar ortaya çıkabilir ve peeling riskleri nelerdir, hamilelikte peeling yaptırılır mı, sakıncaları varmıdır, peeling sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kimyasal peeling, kimyasal maddelerle cildin hasar görmüş üst tabakasının soyulması işlemidir. Kimyasal peeling ile cilt temiz, genç ve parlak bir görünüme kavuşmuş olur.

Kimyasal peeling işleminde farklı maddeler kullanılır. Bu maddeler, yüzeysel, orta ve derin olmak üzere üçe ayrılır.

Kimyasal peeling’te “Alfa Hidroksi Asitleri”nin tercih edilmesindeki sebebi, glikolik, laktik ve meyve asitleri içerdiğinden. Doğal asitler, AHA meyvelerden ve diğer meyvelerden elde edildiği için yüzeysel peeling maddesi olarak kullanılmaktadır.


Derin peeling’te tedavi yöntemleri farklıdır. Daha derin peeling, karbolik asit ( Fenol) ile orta derinlikte trikloroasetik (TCA) asit ile tedavi edilir.

Ayrıca peeling ve kimyasal peeling hakkında detaylı bilgi için şu yazılarımıza da gözatmanızı tavsiye ederiz:

Kimyasal peeling nasıl etki eder?

Peeling hangi sorunlarda uygulanır, peeling kimlerde uygulanmaz?

Peeling sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Yayımlanma tarihi 09 Oca 2009 Okunma: 1.035
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.