Resimli emzirme teknikleri

Resimli emzirme teknikleri

İlk önce memenizi, başbarmağınız yukarıdan ve diğer dört parmağınız aşağıdan olacak biçimde destekleyin (J harfi şeklinde). Parmaklarınızın areolanın arkasında olmasına özen gösterin. Emzirmeye başladığınız ilk günlerde veya göğüsleriniz normalden daha büyükse emzirme sürecinde memenizi daima desteklemeniz gerekir.

Yukarıda açıkladığımız gibi memeyi destekledikten sonra, meme başına biraz süt çıkması için, parmaklarınızı hafif sıkın. Çıkan sütü meme ucu yardımıyla bebeğinizin dudaklarına ve ağız kenarına sürün. Bu işlem bebeğinizin ağzının tam olarak açılmasını ve meme içmeye hazır olmasını sağlayacaktır.

Bebeğinizin vücudu tam olarak size dönük olacak biçimde tutun. Bebeğinizin areolanın tamamını ağzına almasını sağlayın. Doğru bir emzirme işlemi için sadece meme ucunun değil, areolanın tümünü ağzına alması gerektiğini unutmayın.

Bebeğinizin dilinin alttan meme ucunu kavradığını ve dudaklarının dışarıya doğru kıvrıldığını kontrol edin. Eğer alt çenenin yeterli açılmadığını farkederseniz çeneye hafifçe bastırarak ve açılmasını ve alt dudağın da dışarıya dönmesini sağlayın. Bebeğin çenesi memeye değecektir.

Bebeğinizin ileri-geri çene hareketlerini gözleyin ve arada yutma seslerini takip edin. Bebeğin burnu ve çenesi memeye değebilir. Emzirmek normalde canınızı acıtmamalıdır. Eğer acı duyarsanız bebek muhtemelen memeyi yanlış kavramıştır. Bu durumda bebeği hırpalamadan memeden ayırın ve tekrar deneyin. Bebeğinizi memeden ayırırken küçük parmağınızı yavaşça ağzının kenarından içine sokun bebeğiniz parmağınızı emerken memeden ayırın.

Farklı pozisyonlarda doğru emzirme tekniklerinin nasıl uygulanacağını görmek için lütfen yazımızın başındaki resimlere tıklayın.

Bu içerik yanlış emzirme teknikleri, doğru ve yanlış emzirme teknikleri, resimli emzirme teknikleri, emzirme teknikleri resimli konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 22 Oca 2009 Okunma: 2.513
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.