Rezene çayının faydaları nelerdir?

Rezene çayının faydaları nelerdir?

Rezene çayı tarifi ve çayın faydaları, yararları.. Rezene maydanozgillerden bir bitki türüdür ve ülkemizde doğal olarak yetişmektedir. Bu bitkinin meyveleri, aşırı yemek yeme sonunda veya başka bir sindirim bozukluğu nedeniyle midede ya da bağırsaklarda meydana gelen gazın giderilmesi için çok etkilidir.


Rezene çayı nasıl hazırlanır?

Rezene meyveleri kullanılmadan önce kurutulur ve bir havanda dövülerek toz haline getirilir. Daha sonra bu kurutulmuş rezene meyvesi tozundan yarım çay kaşığı kadarı 1 bardak kaynar suya eklenir ve demlenmesi beklenir. Çay demlendikten sonra süzülüp içilir.

Rezene çayına benzer bitkiler de eklenebilmektedir fakat tıbbi tedavi isteniyorsa en fazla iki bitki karıştırılmalıdır. Çünkü birden fazla bitkinin aynı anda kullanılması halinde bitkilerin birbirini kimyasal olarak etkilemesi sonucu tedavi etkisi ya çok geç ortaya çıkar ya da hiç tedavi edici özellik kalmaz.

Rezene çayının uzun süreli kullanılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Çay yemeklerden sonra içilmelidir. Gaz oluşumu, çok fazla üreyen bakterilerin besin maddelerini değiştirmeleri sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Rezene meyvelerindeki kimyasallar gaz oluşumuna sebep olan bu bakterilerin sayıca artmasına engel olurlar ve böylece gaz şikayetlerini çözerler.

Bu içerik rezene çayının faydaları, rezene çayı günde ne kadar içilmeli, rezene çayı ne kadar içilmeli, rezene çayının faydaları nelerdir, rezene çayı faydaları, rezene ne kadar içilmeli, rezenenin faydaları nelerdir, rezene çayı günde kaç bardak içilir, rezene çayı nasıl yapılır, rezene çayı günde kaç bardak içilmeli, rezene günde ne kadar içilmeli, rezene günde kaç bardak içilmeli, uyumayan bebekler için çay, rezene faydaları nelerdir, rezene çayı günde kaç bardak içilebilir, rezene çayının hazırlanışı, rezene çayı kaç bardak içilmeli, rezene çayı ne kadar içilir konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 27 Oca 2009 Okunma: 13.631
Benzer yazılar


13 yorum

 1. arzu

  evet bende rezene karışık caydan içiyorum çok faydalı gaz ve şişkinlik kalmıyor önceden cok kötüydüm karnım 6 aylık hamilr gibiydı şimdi dümdüz 3 aydır içiyorum tavsiye ederim

 2. merve

  rezene çayının en önemli özelliği nedir?

 3. bahar

  rezene cayinin en iyi etkilerinden biride kilo verdiriyor olmasi

 4. bahar

  ayrica emizikliyseniz cok guzel sut yapiyor

 5. merve

  1 bardak, çay bardağı mı su bardağı mı?

 6. ender

  evet harika bir bitki uykusuzluğa birebir

 7. çiğdem torun

  rezene çayı gerçekten çok güzel bir bitki zaten ilaçlarda bitkilerden olmuyor mu emziren annelerde süt yapıyor uyumayan bebeklerde 3 gün kullanıldıktan sonra uykusu artık düzene giriyor uyumayan bebeklerde annelelerine tavsiye edebilirim 3 gün sonra fayda ediyor. yanlız devamlı kullanılması gerek günde yarım çay bardağı içse bebek için yeterli benim bebeğime fayda etti kendimde içiyorum hem sütümü arttırdı, hemde bebeğimin uykusu düzene girdi. okuyanlar için teşekkürler.

 8. nurgül kalafat

  ben daha buğün başladım bebegime umarım işe yarar çok gaz sancısı var ve geceleri çok uykusuz kalıyor işe yararsa mutlaka tavsiye edicem

 9. nur

  evet rezene bebeğime de bana da çoook iyi gelen bir bitki. sakinleşmesiniş ve uyumasını sağlıyor bebeğimin

 10. fatma

  arkadaşlar bebeklere iyi geliyor diye fazla vermeyin benim kızıma ishal yaptı, az daha ölüyordu hastalıktan sakın ha doktorada sorun…

 11. bengisu

  2.5 aylık kızım gündüzleri uyumuyor rezene işe yararımı dersiniz inş yarar deniycem

 12. nuray

  kabızlığa faydası var deniyo ama, ishale de iyi geldiği söyleniyo, ikisine birden aynı anda nası iyi gelcekki, aslında kabızlık için etkili olsaymış iyiymiş..

 13. yadigar

  gerçekten çok güzel süt yapıyor denemenizde fayda var

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.