Yeşil çayın yararları ve kullanımı: Yeşil çay nasıl demlenir ve içilir?

Yeşil çayın yararları ve kullanımı: Yeşil çay nasıl demlenir ve içilir?

Yeşil çayın faydaları nelerdir? Yeşil çay nelere iyi gelir? Yeşil çay nasıl demlenir, nasıl içilir? Dr. Ender Saraç yeşil çay hakkında ayrıntılı bilgiler sunuyor.

Kullanımı: Yeşil çay, ülkemizde çok tüketilen siyah çayın fermente edilmemiş şeklidir. Mayalanma işleminden geçmediği için antioksidan etkili etken maddeleri olan polifenoller bozulmamıştır. Yeşil çay iyi bir antioksidan olarak çeşitli kanser türlerine ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Yeşil çayın fazla tüketildiği toplumlarda kanser oranının çok düşük olduğu bilinmektedir. Araştırmalar, yeşil çayda bulunan antioksidan polifenollerin koruyucu etki gösterdiğini ortaya çıkarmıştır.


Yeşil çay dişetleri için iyi bir koruyucudur, aynı zamanda iyi bir canlandırıcıdır da. İçinde tein olduğu için diüretik, yani idrar söktürücü özelliği de vardır. Metabolizmayı canlandırdığından özellikle zayıflama programlarında iyi bir yardımcı içecektir. Bu çayın cildin güzelliğini ve canlanmasını destekleyen bir özelliği de bulunmaktadır.

Yeşil çayın bir diğer yararlı özelliği de ağır yemeklerden sonra rezeneyle beraber içildiğinde sindirime yardımcı olmasıdır. Yararlarına çok olan bu çayın bolca içilmesi önerilir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar: Yeşil çayın önerilen dozlarda alındığın da herhangi bir yan etkisi yoktur. Bununla beraber kafein içerdiği için çay olarak çok fazla tüketilmesi önerilmez. Kapsül halindeki yeşil çay ekstrelerindeki kafein oranı ise daha düşüktür. Yeşil çay hamilelik ve emzirme dönemlerinde de kullanılabilir.

Kimyasal ilaçlarla etkileşimi var mı? Yeşil çay ekstrelerinin herhangi bir ilaçla etkileşimini gösteren bir yayın bulunmamaktadır.

Bu içerik yeşil çay nasıl demlenir, yeşil çay nasıl demlenir ender saraç, yeşil çayın kullanımı, yeşil çay nasıl içilir, yeşil çay nasıl demlenir ahmet maranki, yesil cay nasil kullanilir, yesıl cay kullanimi, yeşilçay nasıl demlenir, ibrahim saraçoğlu yeşil çay nasıl demlenir, Yeşil çay nasıl içilmelidir konularını barındırır.
Etiketler:
Yayımlanma tarihi 01 Oca 2011 Okunma: 6.817
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.