Yüksek ateş tedavisi: Yüksek ateş nasıl düşürülür?

Yüksek ateş tedavisi: Yüksek ateş nasıl düşürülür?

Çocuklarda görülen yüksek ateş nasıl düşürülür, yüksek ateş tedavisi için anne ve babaların yapması gereken şeyler nelerdir? Çocuklardaki yüksek ateşi düşürmek için alınabilecek tedbirler şunlardır: Ortam sıcaklığını düşürmek, çocuğa daha ince kıyafetler giydirmek ve çocuğun üzerini fazla örtmemek. Ateş yüksek iken sıvı kaybı fazla olduğundan çocuğa bol bol sıvı içirilmelidir. Ayrıca çocukta enfeksiyon varsa iştahı da azalacaktır.

Çoğun ateşini basit ateş düşürücü ilaçlarla düşürebilirsiniz. Ancak ateşinin yanında eşlik eden başka bulgular varsa bunlara dikkat edilmelidir.


Yani ateşin olması her zaman çocuğun hastalığının ağır olduğu anlamına gelmez. Mesela ateşi 40 derecedir, ama basit bir viral enfeksiyonu vardır ya da ateşi 38,5 derecedir diğer bulgular incelenir ve menenjit, kemik iltihabı, idrar yolları enfeksiyonu gibi daha ciddi durumlar da görülebilir.

Yüksek ateş tedavisi ve hekim

Çocuğun ateşi olduğunda anne, çocuğun aktivitelerini dikkatlice incelemelidir. Hareketlerinde bir yavaşlama var mı, dalgınlık var mı, beslenmesinde kötüye giden bir durum var mı, çocukta sürekli uyuklama var mı, vücudunda bir dökülme var mı? Anne çocuğun bu durumlarını incelemelidir. Eğer bu belirtilerden hiçbiri yoksa aktiviteleri normalse basit önlemelerle çocuğun ateşini düşürmeli ve gündüz ise hekime telefonla durumu bildirmelidir. Eğer çocuğun ateşi gece yükselmişse ve yukarıdaki belirtiler bulunmuyorsa yine basit önlemleri uygulayarak ateş düşürülmeye çalışılmalı sabahleyin de hekime telefonla haber verilmelidir. Hekim, anneye soracağı birkaç soru ile durumun ne kadar ciddi olup olmadığına karar verecek ve bunu anneye bildirecektir.

Bu içerik yüksek ateş tedavisi, ateşlenme tedavisi, ateş tedavisi, ateşim var nasıl düşürürüm, yuksek ates nasil dusurulur, cocuklarda yüksek ates nasil düsürülür, yüksek ateş belirtileri, ateşimi nasıl düşürürüm, ahmet maranki ateş nasıl düşürülür, bebeklerde yüksek ateş tedavisi, çocuk ateşi nasıl düşürülür, yüksek ateş tedavi, sirkeyle ateş nasıl düşürülür, yüksek ateş nedenleri, cocuklarda yuksek ates tedavisi konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 06 Şub 2009 Okunma: 9.791
Benzer yazılar


11 yorum

 1. murat delikara ağrı

  öncelike çocuklarda görülen yüksek ateş havale bu konuda anne ve babaların yeterli bilgilendirilmediği kanısındayım. havalenin çocuk açısından ne derece ciddi tehlikeleri tetikledigini açıklamak anne ve baba acısından daha iyi olacagı kanısındayım. çünkü çoğu anne ve baba bu konu hakında cok az bilgi ediniyorlar. dikkate alınırsa sevinirim.

 2. ela

  ateşim var bir şekilde düşüremiyorum

 3. tarık

  ateşi 39.5 tehlikelimidir

 4. ayşegül

  evde çocugun ateşini nasıl düşürücem

 5. ayşegül

  hiç açıklayıcı bişey yokki neler yapılabilir ne verilir az giydirmeyi bizde biliyoruz daha etkili çözüm önerileriniz yokmu

 6. bahar

  benim bebegim 6 aylik simdiye kadar emzirdigim icin hic hastaliginla karsilasmadim ama ne zamanki ek gidaya gectim sutum koruma etkisini kaybetti bebeginizin atesi oldugunda yapicaginiz en guzel tedavi ona ilik suyla banyo yaptirin ve ince giydirin

 7. bahar

  ben de oyle yapiyorum ve cok yararini gordum korkmayin ve sakin olun

 8. fatma

  arkadaşlar çocuk ateşlenince ilk yapacağınız şey sakin olmak.telaşa kapılmamak.üstünü soyun ve ılık su ile duş uygulayın.
  birkaçtane bezi ıslatıp koltuk altına başına ve bacaklarına koyun ama yarım saat bekletin.su ısınınca değiştirin.
  meyva yedirin çünkü çok faydası oluyor.
  suyun içine sirke katıp ıslak bez kompleksini uygularsanız daha iyi sonuç alırsınız.
  hatta sirkeyi 1 yaşından büyüklere 1 tatlı kaşığı içirirseniz buda çok etkili.
  ateşi kontrol altında tutmak çok önemli , sürekli ölçün ve sabaha kadar uyumadan bekleyin…eeee annelik kolay değil.

 9. gulcan

  cocugumun atesi cok yuksek nasil dusururum sirkeli suyu koltuk altina koyum olmuyo ustunu hep cikartim ama ayni ne yapmaliyim

 10. gulcan

  benim cocugum atese cok yuksek sirkeli suylan dusurmeye calistim olmadi daha ne yapmaliyim

 11. serap

  arkadaşlar rica ediyorum sirkeli su ile yapmayın çocuğa iç ateş yapıyor siz düştü zannederken çocuğun ateşi içten içe yükseliyor ateşin kitabını yazarım 2 yaşında oğlum var yüksek ateşten havale geçirdi ben çok uğraştım ateşle allah hepimize yardım etsin çocuklarımıza şifa versin

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.