Yumurtalıklardaki kistin belirtileri ve zararları nelerdir?

Yumurtalıklardaki kistin belirtileri ve zararları nelerdir?

Adet düzensizliği, tüylenme, kilo artışı, cilt yapısında oluşan sivilceler ve cilt yapısının bozulması yumurtalıklarda kist olduğunun belirtilerindendir. Tıptaki ismi polikistik over sendromu (PCOS) olan yumurtalık kisti zamanında tedavi edilmez ise rahim kanseri ve doğurganlık özelliğinin azalması gibi sonuçlar doğurabilir.


PCOS, her ay üretilen 800-900 bin yumurta içinden olgunlaştırılacak yumurtayı seçen yumurtalık düzeninin bozulması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Yumurtalıklardaki kist az önce saydığımız hastalıklar dışında başka hastalıklara da yol açabildiğinden muhakkak zamanında doktora başvurulup tedavi edilmelidir.

Bu içerik Kistin zararlari, yumurtalık kistinin zararları, yumurtalık kisti zararları, yumurtalıktaki kistin zararları, yumurtalıkta kistin zararları, kist nedir zararları nelerdir, yumurtaliklardaki kistin zararları, kist zararları, yumurta kistinin zararları konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 28 Tem 2008 Okunma: 5.413
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.